Katedra Technologii Lotniczych

Dla Pracownika

Statystyki

3.png2.png3.png4.png1.png7.png
Today48
Yesterday222
This week930
This month4616
Total323417

Who Is Online

3
Online

piątek, 23, czerwiec 2017 05:33

dronyartZachęcamy do przeczytania artykułu pt. "2017 – ROK WIELKICH ZMIAN W BRANŻY DRONÓW?", który opublikowano na portalu Świat dronów. Autorem artykułu jest, współpracujący z Katedrą i Centrum, mgr Radosław Fellner z RPAS TEAM.

 

Rok 2017 zapowiada się interesująco dla podmiotów szkolących, producentów, operatorów UAV czy samej władzy lotniczej. Co nas czeka? Na jakie wydarzenia warto już teraz zwrócić uwagę? Czy zmieni się prawo? Nad czym będzie debatować Unia Europejska? Zapraszam do lektury.Artykuł znajduje się na stronie http://www.swiatdronow.pl/2017-rok-wielkich-zmian-w-branzy-dronow
  

dron 15 w jaworznie technikumUczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Jaworznie w poniedziałek 16 marca mieli okazję śledzić możliwości drona Katedry Technologiii Lotniczych. Prelekcję i pokaz nowoczesnego sprzętu przygotowali absolwenci Politechniki Śląskiej.

16 marca w poniedziałek w jaworznickim technikum odbyła się prelekcja poświęcona bezzałogowym statkom powietrznym (UAV). Poprowadzili ją absolwenci Politechniki Śląskiej Adrian Łach i Wojciech Ficek. Wszyscy uczniowie wyrażali zainteresowanie tematyką lotniczą.

Film z prelekcji mozna zobaczyć na TEJ STRONIE. O wydarzeniu można przeczytać w gazecie "Puls Jaworzna" oraz na stronie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3.


 

PoszukiwaniaBielsko2Studenci Lotniczego Koła Naukowego oraz członkowie zespołu SKY TEAM RPAS sterujący dronami wzięli udział w poszukiwaniach zaginionego 24-latka z Bielska-Białej. Studenci po raz pierwszy w historii Katedry wspomogli w działaniach operacyjnych polską policję. Gratulujemy!

Zapraszamy do zapoznania się z relacją inż. Adriana Łacha:

"Rozpoczęliśmy kolejny etap wtajemniczenia w dziedzinie RPAS-ów"

W środę 6 kwietnia, jako grupa operacyjna SkyTeam RPAS wzięliśmy czynny udział w akcji poszukiwawczej zaginionego mężczyzny w Bielsku Białej, a dokładnie w rejonie opuszczonego szpitala Stalownik. Naszym zadaniem było wsparcie działań grup poszukiwawczych w tym min. straży pożarnej, straży miejskiej, policji, GOPR-u, Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Jastrzębia Zdroju. Było to dla nas nowe wyzwanie. Do akcji wezwano nas w okolicach godziny 8:00. Na miejscu ze sprzętem, gotowi do akcji byliśmy o 11:00. Na miejscu zastaliśmy min. ekipę wyszkolonych psów tropiących, zastępy straży, jeepy i quady. Zaopatrzeni w dwa drony z naładowanymi pakietami rozpoczęliśmy testy sprzętu, by potem wspólnie uczestniczyć w briefingu przed rozpoczęciem poszukiwań.

PoszukiwaniaBielsko3

Następnie zostaliśmy oddelegowani wspólnie z opiekunem z grupy poszukiwawczej, czuwającym nad naszym bezpieczeństwem w rejon działań. Praca pod presją, gdy właściwe wykonanie zadania odgrywa ważną rolę, przyprawiało nas o szybsze bicie serca w szczególności gdy, działania operacyjne były prowadzone z 10 piętra upuszczonego szpitala! Widoki były niesamowite, adrenalina do dzisiejszego dnia buzuje nam we krwi, Osobiście uważam, że podołaliśmy wyzwaniu, latanie w zasięgu wzroku przy wsparciu obserwatorów, kamery FPV na daleką odległość nad koronami drzew, zakończyło się sukcesem. Niepewność była, gdyż o warunkach wykonywania misji dowiedzieliśmy się dopiero na miejscu akcji. Dziś już wiemy, 25 letni mężczyzna się odnalazł w innej miejscowości. Materiały nagrane przez nas zostały udostępnione grupom zaangażowanym w akcję poszukiwawczą i myślę, że posłużą do szkolenia. Możemy śmiało powiedzieć, na podstawie przeprowadzonych testów w locie, że dobrze wyposażony dron, właśnie w takiej akcji poszukiwawczej, w terenie górskim, jest lepszym rozwiązaniem niż śmigłowiec.

PoszukiwaniaBielsko1

Jesteśmy dumni, że działalność zespołu SKY TEAM RPAS i jego doświdczenie w operacjach z wykorzystaniem UAV zostały docenione przez policję. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

PoszukiwaniaBielsko2


Dron lotnisko4Monitorują lasy, nagrywają wydarzenia, rejestrują złodziei węgla, a już niedługo będą... strzec portu lotniczego! Cywilne bezzałogowce, czyli popularne drony, szturmem podbijają coraz to nowe obszary działalności człowieka. Pracownicy Katedry Technologii Lotniczych wraz z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice rozpoczynają pionierskie przedsięwzięcie - drony będą wykorzystywane do monitoringu i ochrony terenu lotniska.

W środę 9. grudnia w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice odbyło się spotkanie robocze poświęcone wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych do monitorowania i ochrony lotniska, w tym wykrywania zagrożeń. W spotkaniu wzięli udział pracownicy Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice, Katedry Technologii Lotniczych i Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej.

Spotkanie uzupełnił pokaz możliwości UAV należacego do Katedry  Technologii Lotniczych Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej. Za starami stanęli dr inż. Adam Mańka, a nastepnie przewodniczący Lotniczego Koła naukowego KTL inż. Adrian Łach. Zarządzający lotniskiem zadbał o uzyskanie wszelkich formalności i pozwoleń na lot w CTR.

 • Dron_lotnisko1
 • Dron_lotnisko10
 • Dron_lotnisko11
 • Dron_lotnisko12
 • Dron_lotnisko13
 • Dron_lotnisko2
 • Dron_lotnisko3
 • Dron_lotnisko4
 • Dron_lotnisko5
 • Dron_lotnisko6
 • Dron_lotnisko7
 • Dron_lotnisko8
 • Dron_lotnisko9

Simple Image Gallery Extended

Filmy z drona można obejrzeć także na TEJ STRONIE oraz TUTAJ.

Drony podbijają serca (i rynki)

Działania podejmowane przez Katedrę Technologii Lotniczych i Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej wpisuje się w światowy trend wykorzystywania UAV w coraz to nowych obszarach działalności człowieka. R ynek bezzałgowych statków powietrznych (produkcja i usługi) rozwija się niezwykle dynamicznie. Jeszcze w 1997 r. budowano i rozwijano konstrukcje 76 typów RPAS. W 2012 r. ta liczba wzrosła już do 400. Badanie przeprowadzone w 2009 r. na zlecenie Komisji Europejskiej wykazało, że w 20 krajach UE (w tym Polsce) 168 producentów oraz instytucji badawczych produkuje lub prowadzi badania i prace rozwojowe nad 320 modelami i typami lekkich (do 150 kg) systemów bezzałogowych statków powietrznych [1]. Na świecie można obecnie rozróżnić co najmniej 2115 różnych rodzajów modeli i typów RPAS, z cze-go 591 w Europie [2]. Co więcej, szacuje się, iż rynek UAV jest wart 6,4 mld dol., a do 2024 r. niemal podwoi się do 11,5 mld. dol.

KTLdron6Od dziś Katedra Technologii Lotniczych Politechniki Śląskiej posiada własny bezzałogowy statek powietrzny! Jest nim UAV zbudowany na ramie karbonowej TAROT X6 oparty na mikrokontrolerze Pixhawk w pełni programowalnym umożliwiającym zastosowanie drona w wielu dziedzinach. UAV pomimo dużych rozmiarów jest łatwy w transporcie dzięki zastosowaniu składanych ramion.

Zakupu UAV już pogratowali pracownikom Katedry Technologii Lotniczych studenci z Lotniczego Koła Naukowego - życzą nam tyle samo startów co lądowań. Dziękujemy!

 • KTLdron1
 • KTLdron2
 • KTLdron3
 • KTLdron4
 • KTLdron5
 • KTLdron6

Simple Image Gallery Extended

Podkategorie