Katedra Technologii Lotniczych

Dla Pracownika

Statystyki

3.png2.png3.png3.png2.png1.png
Today174
Yesterday213
This week834
This month4520
Total323321

Who Is Online

1
Online

czwartek, 22, czerwiec 2017 18:27

dron 15 w jaworznie technikumUczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Jaworznie w poniedziałek 16 marca mieli okazję śledzić możliwości drona Katedry Technologiii Lotniczych. Prelekcję i pokaz nowoczesnego sprzętu przygotowali absolwenci Politechniki Śląskiej.

16 marca w poniedziałek w jaworznickim technikum odbyła się prelekcja poświęcona bezzałogowym statkom powietrznym (UAV). Poprowadzili ją absolwenci Politechniki Śląskiej Adrian Łach i Wojciech Ficek. Wszyscy uczniowie wyrażali zainteresowanie tematyką lotniczą.

Film z prelekcji mozna zobaczyć na TEJ STRONIE. O wydarzeniu można przeczytać w gazecie "Puls Jaworzna" oraz na stronie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3.


 

RaportCzemu drony są częścią Przemysłu 4.0? Jakie znaczenie dla przyszłości rynku ma unijna koncepcja U-Space? Jak wygląda rynek szkoleń w Polsce? Ile firm działa na polskim rynku dronowym?  Kto na tym rynku rządzi? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym raporcie z badań "Rynek dronów w Polsce. Świt w dolinie śmierci" Instytutu Mikromakro. Katedra Technologii Lotniczych jest partnerem badania a wśród autorów znaleźli się członkowie RPAS TEAM.

W pracach nad raportem wzięli udział naukowcy współpracujący z Katedrą Technologii Lotniczych: dr inż. Adam Mańka oraz mgr Radosław Fellner.

POBIERZ STRESZCZENIE RAPORTU "Rynek dronów w Polsce"


Ten rynek dopiero co przeciera oczy, rozgląda się po świecie i szuka dla siebie miejsca, Jego specyfiką są wysokie koszty rozwoju, duże ryzyko, długi okres zwrotu nakładów, oraz jeszcze nie w pełni zidentyfikowane potrzeby potencjalnych klientów. Zanim doczeka się stabilnych zysków, musi wykazać się sztuką przetrwania w startupowej „dolinie śmierci”. Kto nie maszeruje, ten ginie.

Rynek dronów w Polsce 2016 wykres

Raport można zamawiać za pośrednictwem strony http://www.5zywiolow.pl/dowyb/rynek-dronow-w-polsce-swit-w-dolinie-smierci/

Dron lotnisko4Miło nam poinformować, że 3 grudnia zakończyliśmy szkolenie przygotowujące do uzyskania świadectwa kwalifikacji operatora bezzałogowych statków powietrznych z nauką latania "Pilot drona". Szkolenie organizowaliśmy wspólnie z ITWL. Uczestnicy szkolenia, po pozytywnym zdaniu egzaminu wewnętrznego otrzymali specjalne zaświadczenia, które uprawniają do przystąpienia do egzaminów.

Kurs przygotował uczestników do uzyskania świadectwa kwalifikacji operatora bezzałogowych statków powietrznych (UAVO) w zakresie VLOS. Szkolenie teoretyczne odbyło się w budynku Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej, a szkolenie praktyczne na lotnisku modelarskim w Bobrownikach. Egzamin przewidziano na dzień 4.12.2016.

3 grudnia - po egzaminie wewnętrznym - odbyło się wręczenie zaświadczeń o ukończeniu kursu.

Wśród nauczycieli i instruktorów znaleźli się pracownicy: Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych (ITWL), Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej, Katedry Technologii Lotniczych Politechniki Śląskiej, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, członkowie RPAS TEAM oraz GTL SA.

Szkolenie prowadzone jest we współpracy z Centrum Szkolenia Pilotów ITWL.


dronyartZachęcamy do przeczytania artykułu pt. "2017 – ROK WIELKICH ZMIAN W BRANŻY DRONÓW?", który opublikowano na portalu Świat dronów. Autorem artykułu jest, współpracujący z Katedrą i Centrum, mgr Radosław Fellner z RPAS TEAM.

 

Rok 2017 zapowiada się interesująco dla podmiotów szkolących, producentów, operatorów UAV czy samej władzy lotniczej. Co nas czeka? Na jakie wydarzenia warto już teraz zwrócić uwagę? Czy zmieni się prawo? Nad czym będzie debatować Unia Europejska? Zapraszam do lektury.Artykuł znajduje się na stronie http://www.swiatdronow.pl/2017-rok-wielkich-zmian-w-branzy-dronow
  

18 listopada w Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego rozpoczęło się szkolenie przygotowujące do uzyskania świadectwa kwalifikacji operatorów bezzałogowych statków powietrznych z nauką latania "Pilot drona" organizowane wspólnie z ITWL. W kursie uczestniczy aż 11 osób. Za wszystkich mocno trzymamy kciuki!

RPAS Szkolenie Baner 02 

Dron lotnisko6

Kurs przygotowuje do uzyskania świadectwa kwalifikacji operatora bezzałogowych statków powietrznych (UAVO) w zakresie VLOS - i uwzględnia zmiany przepisów z 7 września oraz 6 litopada18 i 19 listopada przewidziano szkolenie teoretyczne: Zasady wykonywania lotów Bezpieczeństwo wykonywania lotów i sytuacje niebezpieczne, Człowiek jako pilot i operator UAV – możliwości i ograniczenia, Podstawy prawa lotniczego. W niedzielę 20 listopada nauczymy praktycznego latania dronami na lotnisku modelarskim w Bobrownikach. Egzamin przewidziano na dzień 4.12.2016.

Wśród nauczycieli i instruktorów znaleźli się pracownicy: Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych (ITWL), Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej, Katedry Technologii Lotniczych Politechniki Śląskiej, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, członkowie RPAS TEAM oraz GTL SA.

Szkolenie prowadzone jest we współpracy z Centrum Szkolenia Pilotów ITWL.

Podkategorie