Katedra Technologii Lotniczych

Dla Pracownika

Statystyki

3.png2.png3.png3.png2.png1.png
Today174
Yesterday213
This week834
This month4520
Total323321

Who Is Online

1
Online

czwartek, 22, czerwiec 2017 18:33

PoszukiwaniaBielsko2Studenci Lotniczego Koła Naukowego oraz członkowie zespołu SKY TEAM RPAS sterujący dronami wzięli udział w poszukiwaniach zaginionego 24-latka z Bielska-Białej. Studenci po raz pierwszy w historii Katedry wspomogli w działaniach operacyjnych polską policję. Gratulujemy!

Zapraszamy do zapoznania się z relacją inż. Adriana Łacha:

"Rozpoczęliśmy kolejny etap wtajemniczenia w dziedzinie RPAS-ów"

W środę 6 kwietnia, jako grupa operacyjna SkyTeam RPAS wzięliśmy czynny udział w akcji poszukiwawczej zaginionego mężczyzny w Bielsku Białej, a dokładnie w rejonie opuszczonego szpitala Stalownik. Naszym zadaniem było wsparcie działań grup poszukiwawczych w tym min. straży pożarnej, straży miejskiej, policji, GOPR-u, Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Jastrzębia Zdroju. Było to dla nas nowe wyzwanie. Do akcji wezwano nas w okolicach godziny 8:00. Na miejscu ze sprzętem, gotowi do akcji byliśmy o 11:00. Na miejscu zastaliśmy min. ekipę wyszkolonych psów tropiących, zastępy straży, jeepy i quady. Zaopatrzeni w dwa drony z naładowanymi pakietami rozpoczęliśmy testy sprzętu, by potem wspólnie uczestniczyć w briefingu przed rozpoczęciem poszukiwań.

PoszukiwaniaBielsko3

Następnie zostaliśmy oddelegowani wspólnie z opiekunem z grupy poszukiwawczej, czuwającym nad naszym bezpieczeństwem w rejon działań. Praca pod presją, gdy właściwe wykonanie zadania odgrywa ważną rolę, przyprawiało nas o szybsze bicie serca w szczególności gdy, działania operacyjne były prowadzone z 10 piętra upuszczonego szpitala! Widoki były niesamowite, adrenalina do dzisiejszego dnia buzuje nam we krwi, Osobiście uważam, że podołaliśmy wyzwaniu, latanie w zasięgu wzroku przy wsparciu obserwatorów, kamery FPV na daleką odległość nad koronami drzew, zakończyło się sukcesem. Niepewność była, gdyż o warunkach wykonywania misji dowiedzieliśmy się dopiero na miejscu akcji. Dziś już wiemy, 25 letni mężczyzna się odnalazł w innej miejscowości. Materiały nagrane przez nas zostały udostępnione grupom zaangażowanym w akcję poszukiwawczą i myślę, że posłużą do szkolenia. Możemy śmiało powiedzieć, na podstawie przeprowadzonych testów w locie, że dobrze wyposażony dron, właśnie w takiej akcji poszukiwawczej, w terenie górskim, jest lepszym rozwiązaniem niż śmigłowiec.

PoszukiwaniaBielsko1

Jesteśmy dumni, że działalność zespołu SKY TEAM RPAS i jego doświdczenie w operacjach z wykorzystaniem UAV zostały docenione przez policję. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

PoszukiwaniaBielsko2