Katedra Technologii Lotniczych

Dla Pracownika

Statystyki

3.png2.png3.png4.png1.png3.png
Today44
Yesterday222
This week926
This month4612
Total323413

Who Is Online

1
Online

piątek, 23, czerwiec 2017 05:21

Droniada2016 RPASTeam

Zespół "RPAS Team" wziął udział w krakowskiej "Paradzie Robotów - Droniadzie"! 18 czerwca w sobotę stanął w szranki w ramach konkursu akademickiego. Zadaniem zespołu było odszukanie jednej z trzech zaginionych osób i jeden z przynależnych doń przedmiotów na terenie lotniska Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim, wynik zaś poszukiwań nanieść na mapę, z którą do akcji mogliby wkroczyć ratownicy. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z imprezy!

 

 • Droniada2016-RPASTeam
 • Droniada2016RPASTeam-1
 • Droniada2016RPASTeam-11
 • Droniada2016RPASTeam-12
 • Droniada2016RPASTeam-2
 • Droniada2016RPASTeam-3
 • Droniada2016RPASTeam-4
 • Droniada2016RPASTeam-6
 • Droniada2016RPASTeam-AdamManka
 • Droniada2016RPASTeam-AdrianLach
 • Droniada2016RPASTeam-AdrianLach2
 • Droniada2016RPASTeam-AdrianLach3
 • Droniada2016RPASTeam-BogdanManka

Simple Image Gallery Extended

 

W ramach Parady Robotów – Droniady odbył się konkurs dla zespołów akademickich na terenie Aeroklubu Krakowskiego. W konkursie wziął udział zespół RPAS TEAM w składzie:

 • - dr inż. Adam Mańka - kierownik i opiekun naukowy zespołu,

 • - zespół operacyjny: inż. Adrian Łach, inż. Wojciech Ficek, inż. Szymon Kosiński, mgr inż. Bogdań Mańka, a także członkowie Lotniczego Koła Naukowego i studenci.

 

Poniżej zamieszczamy relację z imprezy, któą przygotował inż. Adrian Łach (przewodniczący LKN):

Spadochroniarz, wnuczek, a na dokładkę babcia

Co łączy trzy wymienione postacie? Wszystkie odgrywały rolę zaginionych bohaterów w akcji poszukiwawczej w DRONIADZIE 2016 na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim.

Konkurs przeznaczony był dla zespołów akademickich reprezentujących koła naukowe. Politechnikę Śląską, oprócz naszego zespołu Sky Team RPAS z Wydziału Transportu w Katowicach, reprezentował również drugi zespół, bardziej doświadczony od nas High Flyers z Gliwic. Gorąco Was pozdrawiamy! Współrywalizowaliśmy o główną nagrodę w konkursie, czyli 10 tys. złotych dla Politechniki Śląskiej. W zmaganiach jednostek latających w tym samolotów i wielowirnikowców udział wzięło ponadto osiem innych zespołów z całej Polski.

„Zabawa” polegała na odnalezieniu manekina na terenie lotniska i w najbliższej jego okolicy. Na wykonanie zadania mieliśmy 15 minut. Osoba do odnalezienia była przydzielana wskutek losowania. Nam przypadł wnuczek! Można było go rozpoznać po charakterystycznym sombrelo nałożonym na głowę. Po przekroczeniu czasu 15 minut od startu zespoły mogły przez kolejne 15 minut kontynuować akcję poszukiwawczą, ale zostały im naliczane punkty karne. W sumie można było uzyskać 100 pkt. Po odnalezieniu właściwej osoby należało podać współrzędne miejsca UTM, nanieść na mapę punkt oraz określić możliwą najkrótszą drogę dla służb ratunkowych. Cytując organizatorów: nieważne czym i w jaki sposób, ale najważniejsze, aby przekazać informacje służbom ratowniczym o odnalezieniu zaginionego manekina. Wygrał zespół, któremu udało się wykonać zadanie jak najszybciej i jak najprecyzyjniej.

Musimy przyznać, że polegliśmy na transmisji obrazu. Dystans do wnuczka był zbyt duży. W momencie wykonywania misji mogliśmy tylko domniemywać, w którym miejscu znajduje się poszukiwana osoba, gdyż nie mogliśmy operować platformą bez skanowania terenu na takim dystansie. W załączniku dołączę mapę, abyście mogli sami sprawdzić, gdzie organizatorzy ukryli manekiny. Nasze typy na początku okazały się trafne. Na pocieszenie, po przeanalizowaniu nagrania możemy pochwalić się, że udało się nam odnaleźć skoczka. Zawody okazały się nie lada wyzwaniem, tylko niektórym zespołom udało się wykonać przydzielone zadanie.

Jak odczucia? Zawody odbyły się tydzień temu w sobotę, a my mamy wrażenie jakby było to wczoraj. Jesteśmy pozytywnie nakręceni. Nadal komentujemy i wspominamy. Wyciągamy wnioski, gdyż bardzo nam się spodobała idea konkursu. Cały czas trwa burza mózgów, jak wygrać te zawody za rok!

Dziękuję organizatorom za możliwość uczestnictwa w zawodach, zadbanie o uczestników, pomoc i szczegółowe dane. Trzeba przyznać, że przygotowany scenariusz misji ratunkowej był na bardzo wysokim poziomie, wszystko było szczegółowo zaplanowane. Plan działania na lotnisku w Pobiedniku Wielkim: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1ka_SzgOIXrhjQlcOTAkjegW5-hY

droniada2

Z kolei 19 czerwca (niedziela) odbyła się na Stadionie Wisły wystawa dronów, robotów i bolidów. Był tam też bolid zbudowyany przez studentów koła Silesia Automotive, którego członkiem jest członek RPAS TEAM inż. Szymon Kosiński.

Szczegóły imprezy, w tym program, na stronie: http://www.5zywiolow.pl/agenda20160617-18/

droniada