Katedra Technologii Lotniczych

Dla Pracownika

Statystyki

3.png2.png3.png4.png1.png7.png
Today48
Yesterday222
This week930
This month4616
Total323417

Who Is Online

3
Online

piątek, 23, czerwiec 2017 05:32

dronTym razem nie w misji ratunkowej wspierającej działania służb, ale dla dzieci. Członkowie Lotniczego Koła Naukowego "Sky Team" wraz z opiekunem naukowym dr inż. Adamem Mańką, na zaproszenie organizatora uczestniczyli w Dniu Dziecka z harcerzami w Tarnowskich Górach (5.06.). Zapraszamy do przeczytania relacji inż. Adriana Łacha, przewodniczącego LKN.


Na chłodno, po opadnięciu emocji z niedzielnego wieczoru, możemy w kilku słowach opisać jak było ;). A było gorąco, dosłownie i w przenośni. Było to dla nas pierwsze „zlecenie”, gdzie pełniliśmy rolę animatorów dla najmłodszych.

Pokaz rozpoczęliśmy od zaprezentowania maszyn na co dzień używanych w badaniach naukowych oraz w pracy operacyjnej, między innymi w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Wykorzystując wielozadaniowego drona należącego do Katedry Technologii Lotniczych, zasymulowaliśmy najmłodszym zagrożenia idące wraz z użytkowaniem BSP. Niewłaściwe użytkowane wielowirnikowce mogą stanowić potencjalne zagrożenie, a ich wirujące śmigła mogą zachowywać się jak ostrza. Prosty eksperyment z użyciem parówki, pokazał, że należy zachować należytą ostrożność i dystans od wykonywanych lotów. Platforma oparta na ramie tarot 960, zabezpieczona liną, wykonała zawis oraz proste figury poziome. Pokaz drona na uwięzi zmniejszył ryzyko spowodowania zagrożenia dla publiczności do akceptowalnego poziomu. W wypadku stwierdzenia nieprawidłowości dron mógł zostać uziemiony za pomocą liny. Pod platformę podczepiono logo organizatora oraz zespołu Sky Team RPAS. Po krótkiej prezentacji, pokaz indywidualny przedstawił przewodniczący Lotniczego Koła Naukowego inż. Adrian Łach. Pokaz dynamiczny wykonywany był na dronie szkolnym oraz na dronie wyścigowym klasy 250. Zaprezentowano przewagę bezzałogowców małej wielkości nad platformą wielozadaniową, której osiągi nie pozwalają na zbyt dynamiczne akrobacje. Po zakończeniu pokazów, zaproszono najmłodszą publiczność do udziału w zawodach dronowych! Dron szkolny, SYMA X5SW, pomimo plastikowej obudowy jest bardzo wytrzymałym bezzałogowem, a co najważniejsze nie powoduje uszczerbku na zdrowiu w przypadku niekontrolowanego kontaktu z ciałem. W zawodach wzięło udział 22 uczestników. Zadanie do zrealizowania polegało na wystartowaniu z wyznaczonej powierzchni startowej, lot po prostej około 10m i lądowanie w wyznaczonym miejscu, liczył się czas całej operacji. Podczas wykonywania zadania większości milusińskich pasjonatów bezzałogowych platform latających towarzyszył instruktor, który wspomagał w operowaniu dronem. Oprócz pokazów dynamicznych Sky Team RPAS przygotował wystawę statyczną modeli latających.

Mam nadzieję, że atrakcje zapewnione przez Katedrę Technologii Lotniczych spowodowały uśmiech na twarzach najmłodszych, obchodzących Międzynarodowy Dzień Dziecka!

Dziękujemy organizatorowi za zaproszenie, było miło u Was gościć. Polecamy się na przyszłość ;)