Katedra Technologii Lotniczych

Dla Pracownika

Statystyki

3.png2.png3.png4.png1.png6.png
Today47
Yesterday222
This week929
This month4615
Total323416

Who Is Online

2
Online

piątek, 23, czerwiec 2017 05:28

Nawigacja powietrzna w zarysieZapraszamy do zapoznania się z najnowszą książką pt. "Nawigacja powietrzna w zarysie" autorstwa kierownika Katedry Technologii Lotniczych dr hab. inż. nawig. Andrzeja Fellnera.  W książce zostały zaprezentowane zagadnienia teoretyczne i praktyczne z zakresu specjalności naukowej nawigacja powietrzna, z jednoczesnym dostosowaniem do praktycznie wykonywanych zadań przez personel latający i naziemny.

Ze wstępu:

Prowadzenie zajęć dydaktycznych ze studentami w wyższych uczelniach, ze słuchaczami kursów w certyfikowanych, lotniczych ośrodkach szkolenia oraz konieczność implementowania Aneksów ICAO, stosowania standardowej frazeologii lotniczej, przyjęcia międzynarodowych oznaczeń to tylko niektóre przesłanki determinujące konieczność opracowania nowego podręcznika z nawigacji powietrznej.

Przyjęty termin „Nawigacja powietrzna - Air Navigation” to wyraz szacunku i uznania dla poprzedników (P.V.H. Weems, Royal Air Force, Dowództwo Wojsk Lotniczych, JAA ATPL Training System) oraz odpowiedni dla wyłaniającej się aktualnie nowej dyscypliny wiedzy - nauki. Tym bardziej, że przeprowadzone konsultacje oraz badania metodą ekspertów, upoważniają do stwierdzenia, że szczegółowa nazwa nawigacji powinna być wyprowadzana od ośrodka, w którym się ją prowadzi np. lądowa, morska, kosmiczna, powietrzna. Argumentem popierającym powyższą tezę jest powołanie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej - Polish Air Navigation Services Agency. Zasadne jest podanie, że uszanowano tradycje naszych przodków i zamiast nawigacji występuje w nazwie wyraz żegluga6, ale towarzyszy mu określenie powietrzna. Oznacza to, że powinno się stosować nazwę nawigacja - żegluga, ale jednak powietrzna.

"Nawigacja powietrzna w zarysie" opracowana została w oparciu o aktualnie obowiązujące międzynarodowe wymagania i zawiera niezbędny zakres wiedzy dla poszczególnych specjalistów lotniczych. Równocześnie ujmuje nawigację powietrzną jako wyłaniającą się dyscyplinę naukową, wymagającą systematyki i standaryzacji.

W literaturze polskiej od dłuższego już czasu odczuwa się brak ogólnego i w miarę kompletnego opracowania dotyczącego nawigacji powietrznej, które stanowiłoby podstawę dla powoływanych specjalności, kształcenia kadr, prowadzenia prac naukowo-badawczych oraz zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce. Wypełnienie braków w tym obszarze to cel tego opracowania.

ISBN: 978-83-7880-346-1

Liczba stron: 243

Format: B5

Oprawa: miękka

Rok wydania: 2016

Wydanie: I

Publikację można nabyć w Księgarni Internetowej Wydawnictwa Politechniki Śląskiej.

Zapraszamy jednocześnie do zapoznania się z wcześniejszymi artykułami pracowników KTL w zakładce "Publikacje KTL: Monografie i artykuły" oraz wybranymi publikacjami Katedry Technologii Lotniczych, które można nabyć na stronie Wydawnictwa Politechniki Śląskiej ("Prawno-techniczny leksykon lotniczy z akronimami" można nabyć w Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego oraz otrzymać pocztą). Okładki wybranych książek przedstawiamy poniżej:

 • Aircraft_system
 • IFR
 • Leksykon
 • Meteorologia
 • NAWIGACJAPOWIETRZNA
 • Okl_AERONAUTICAL2
 • Prawo_i_procedury
 • aircraft_airframe
 • frazeologia
 • frazeologia_z_akronimami
 • inzynieria
 • suwaki_lotnicze
 • wybrane_zagagdnienia
 • zarządzanie_bezpieczeństwem

Simple Image Gallery Extended