Katedra Technologii Lotniczych

Dla Pracownika

Statystyki

3.png2.png3.png4.png1.png3.png
Today44
Yesterday222
This week926
This month4612
Total323413

Who Is Online

1
Online

piątek, 23, czerwiec 2017 05:22

Wykonywanie lotów IFR i podejść według PBN.Na rynku wydawniczym ukazała się książka "Wykonywanie lotów IFR i podejść według PBN" autorstwa FELLNER A., FELLNER R., JAFERNIK H. Celem opracowania jest wyjaśnienie i przybliżenie Czytelnikowi w sposób możliwie kompletny, spójny i uporządkowany procedur, przepisów oraz podstaw wiedzy potrzebnej do wykonywania lotów według wskazań przyrządów (Instrumental Flight Rules - IFR). Prezentując problematykę wykonywania lotów IFR scharakteryzowaliśmy odbywającą się w transporcie lotniczym transformację – dotyczącą implementacji nawigacji obszarowej opartej na wymaganiach charakterystyk (Performance Based Navigation - PBN), która wprowadza istotne zmiany podczas wykonywania lotów (VFR, IFR).

Książkę można nabyć w Wydawnictwie Politechniki Śląskiej oraz współpracujących z nią księgarniach http://www.wydawnictwopolitechniki.pl/Wykonywanie-lotow-IFR-i-podejsc-wedlug-PBN;s,karta,id,1760

Ze wstępu:

Wobec dość licznych opracowań zagranicznych normujących zasady wykonywania lotów według przyrządów w lotnictwie komunikacyjnym i wojskowym, brak jest podobnych publikacji odnoszących się do lotnictwa ogólnego. Istniejące dotyczą głównie aspektów prawnych, podczas gdy nie ma opracowań opisujących stronę użytkową problemu. W literaturze krajowej również można odnotować niedostateczną liczbę podobnych pozycji wydawniczych, w szczególności szczegółowo opisujących zasady wykorzystania systemów radionawigacyjnych i satelitarnych (GNSS) wpływających na bezpieczeństwo wykonywania zadań przez pilotów w trudnych warunkach atmosferycznych. Ponadto mając na uwadze fakt, że wszystkie dokumenty ICAO (aneksy i podręczniki), EASA, Eurocontrol oraz wytyczne prezesa ULC są sukcesywnie modyfikowane, należy uwzględnić konieczność ich nowelizacji, tak aby czytelnik miał do dyspozycji aktualnie wprowadzane zmiany i poprawki. (...) 

Niemniej jednak, jej lektura w żadnym stopniu nie zwalnia z sumiennego kształcenia w ramach specjalistycznych kursów i studiów lotniczych. Niniejszą publikacją nie rościmy sobie także prawa do zastąpienia wiążących opracowań wydawanych przez krajową administrację lotniczą czy międzynarodowe organizacje lotnicze. Przeciwnie, gorąco zachęcamy do bieżącego śledzenia zmian w prawie lotniczym i procedurach, oraz do zapoznania się z innymi pomocami dydaktycznymi opracowanymi w ramach „Błękitnej serii lotniczej” Katedry Technologii Lotniczych Politechniki Śląskiej oraz Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo – Wschodniej, takimi jak: „Aeronautical regulations in exercises”, „Prawo i procedury lotnicze”, „Podstawowa frazeologia lotnicza z wybranymi akronimami”, „Suwaki lotnicze w zadaniach nawigacyjnych”, „Aircraft systems”, „Aircraft airframe” .

Słowa kluczowe: IFR Instrument Flight Rules transport lotniczy procedury RNAV GNSS PBN.

Zapraszamy jednocześnie do zapoznania się z wcześniejszymi publikacjami "błękitnej serii lotniczej" Katedry Technologii Lotniczych, które można nabyć na stronie Wydawnictwa Politechniki Śląskiej: 


"Prawno-techniczny leksykon lotniczy z akronimami" można nabyć w Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej, cena 35 zł (ul. Krasińskiego 13, 40-019 Katowice) lub zamówić elektronicznie.

 • Aircraft_system
 • IFR
 • Leksykon
 • Meteorologia
 • NAWIGACJAPOWIETRZNA
 • Okl_AERONAUTICAL2
 • Prawo_i_procedury
 • aircraft_airframe
 • frazeologia
 • frazeologia_z_akronimami
 • inzynieria
 • suwaki_lotnicze
 • wybrane_zagagdnienia
 • zarządzanie_bezpieczeństwem

Simple Image Gallery Extended